Akutinsats efter köldvåg

SUS har delat ut filtar i flera omgångar under köldperioden, som startade i november. Foto: SUS

                        SUS delade ut filtar till kölddrabbade

   
Vår förening har skickat 7 816 kronor för akuthjälp på grund av kraftig kyla i Bangladesh i januari.   

   

Vi har fått en donation från en privatperson, Willy Dries, i Belgien, till hjälp på grund av kylan. Vi tar gärna emot donationer till akutinsatser. Sätt in valfri summa på föreningens pg-konto 18 95 87-9, så ser vi till att pengarna kommer fram. 

Samtidigt med akutstödet för åtgärder mot kylan skickades 2 640 kronor till Marianne Hofstens stipendiefond. Pengarna blir stipendier för utbildning upp till universitetsnivå för barn och ungdomar från fattiga familjer. 

 

Kjell Johansson

Kassör 

 

”Pengarna blir stipendier för utbildning upp till universitetsnivå för barn och ungdomar från fattiga familjer.”
   

Kommentera