60 541 kronor till SUS

Föreningen har i år skickat 60 541 kronor till SUS.

Förutom pengar till Stop Violence Against Women (SVAW) och Shelter house på totalt 50 000 kronor, har vi även skickat 5 000 kronor för inköp av nya symaskiner, vilket var en akutinsamling som Maj-Lis Koivisto administrerade, 4 000 kronor till Dream House och en mindre summa för betalning av hantverksprodukter.
Av våra medlemmar har vi hittills fått 38 700 kronor, vilket är mycket bra, men ligger en bit från budget på 51 250 kronor Vi hoppas därför att ni, kära medlemmar, fortsätter vara lika givmilda som tidigare år och att ni stannar kvar som medlemmar.
Medlemsavgiften är en också god hjälp för oss att stödja SUS, då det som blir över när föreningens utgifter är betalda skickas till SUS.

Kjell Johansson
kassör

 

 

 

 

 

Kommentera